warcraft 3 TFT + ROC, warcraft III,

Replaysowa strzałka Polskie Centrum Replayów - top
Replay Tygodnia / Best Replay
Nie ma żadnych replayów spełniających te wymogi.

Bezpieczny Komputer

„BEZPIECZNY KOMPUTER”

Witam wszystkich!

Postanowiłem napisać ten artykuł z chęcią pomocy użytkownikom korzystającym z systemu Windows XP. Jest to artykuł dla mniej zaawansowanych userów, ale myślę, że Ci bardziej znający się na rzeczy też coś tu dla siebie znajdą. W artykule omówię niezbędne programy takie jak: antywirus, firewall, oraz spyware.

Znajdziecie tu także przykłady, konfiguracje, wyjaśnienia:, Dlaczego akurat ten..?, czemu warto…?itp.

Wstęp

Dobrze skonfigurowany Windows to podstawa, warto zoptymalizować system od podstaw, czyli od formatu po instalacje oprogramowania i konfiguracji.. Samo wgrywanie i beznadziejne klikanie w programach „Next, next” mało da. Rozpocznę wiec od operacji Format ( nie będę opisywał całej, gdyż skupie się bardziej na zabezpieczeniach, napisze tylko parę wskazówek), jeżeli jednak znajdzie się pokaźna ilość osób zainteresowanych napisze również o formacie i instalacji Windy J.

Wskazówki do formatowania:

Formatowanie polecam wykonać na typie plików NTFS, gdyż dużo zaawansowanych czynności opisanych później będzie wymagało tego typu. Standardowo przy instalacji do naszego przyszłego systemu wgrywane są dwa języki: Polski Programisty oraz Angielski i Polski(211), gdy pokaże się okno Wybór języka, warto wejść w Szczegóły i odznaczyć ten drugi czyli Polski(211), gdyż później mogą wystąpić problemy z klawiaturą ( nie występowanie np. : ę,ą ), można oczywiście inaczej pozbyć się tego problemu, ale lepiej zrobić to właśnie przy instalacji. Drugą sprawą jest zakładanie nazwy administratora oraz użytkowników. Hasło administratora nie powinno być krótkie, proste, coś znaczące np. (imię psa, imię własne, numer telefonu, itp.. Hasło powinno zawierać jakąś kombinację np. przyjrzyjcie się temu schematowi rozmieszczeniu klawiszy, na, klawie:, qazplm852. Więc radzę zakładać hasła nieznaczące nic, długie, używając kombinacji położenia na klawiaturze.

Pod koniec instalacji systemu, system pyta się czy chcemy zarejestrować nasz system, nie będziemy się okłamywać 90 % zwykłych użytkowników Windowa w Polsce jadą na piratach J, więc z dwóch dostępnych opcji polecam zaznaczyć: Nie, nie tym razem.. To wszystko, co chciałem napisać o instalowaniu, jak też powiedziałem wcześniej, jeżeli znajdzie się jakieś grono osób, które chciałoby zobaczyć na stronce artykuł o formacie i instalacji Windowa, proszę o kontakt ze mną.

Cześć po instalacyjna:

Nie będę się zabierał za opisywanie sterowników, bo jak wszystkim wiadomo, a także, sterowniki mamy w większości różne.

Service Pack 2

Więc, gdy nasz system już „stoi” ( po formacie/instalacji Windy i sterowników) nasz świeży system jest gotowy do instalacji wszelkiego rodzaju programów.

Pierwszą rzeczą, za jaką musimy się zabrać to instalacja łatki tzw. Service Packa 2, która zawiera dużą ilość poprawek do naszego systemu, można ją ściągnąć np. z stąd

Service Pack 2: http://www.softwarepatch.com/windows/winxpsp2relcaddownload.html

Jednak, aby można było zainstalować tego Sernice Packa musimy posiadać oryginalną kopie Windowa . Jest sposób także na obejście tego zabezpieczenia, ale nie będę także go opisywał, bo jest to nielegalne i karalne;). Jeżeli jednak jesteście bardzo ciekawi podpowiem, że cała tą procedurę bezproblemowo znajdziecie na www.google.pl ;).

Nasza przeglądarką internetowa

Duża rzesza ludzi nie przykłada w dużej mierze uwagi, z jakiej przeglądarki internetowej korzysta. Większość z nas używa standardowej przeglądarki Internet Explorer, która jest bardzo podatna na ataki z zewnątrz, nie blokuje reklam ( chyba, ze z jakąś wtyczka ), ściąga pokaźne ilości wirusów, jest podatna na przekierowania (np., gdy wchodzimy na stronę jakiegoś banku i logujemy się może nas przerzuci na pod stronę wyglądającą identycznie i pobrać dane do konta bankowego ) jednym słowem jest słabo zabezpieczona/dopracowana.

Odradzam korzystania z tej właśnie wyszukiwarki i zainstalowania innej bardziej bezpiecznej jak np. Opery, która moim zdaniem jest najlepsza, oraz Mozilli Firexox. Jednak doradzam właśnie tą pierwszą. Obie są bezpłatne ! Podaje linki download’u:

Opera: http://www.opera.com/download/

Mozilla Firefox:

Wybranie programu antywirusowego

Program Antywirusowy to podstawa zabezpieczenia Windowsa przez wszelkiego rodzaju Wirusami, Trojanami itp. Wiele osób uważa, że np. drogi program antywirusowy jest najlepszy.. Takie myślenie jest oczywiście błędne, gdyż np. NortonAntyvirus, uważany przez wielu za jeden z lepszych, nie wyrywa dużej ilości wirusów oraz nie potrafi ich nawet usunąć!

Dodatkowo strasznie muli Peceta i jak wspomniałem wcześniej kosztuje nie byle, jakie pieniądze.. Osobiście używam i polecam program AVG Antywirus, gdyż jest on darmowy, zawiera ogromną bibliotekę wszelkiego rodzaju wirusów, trojanów itp, i co ważne umie skutecznie je usuwać. Program ten można ściągnąć z podanej stronki:

AVG Antyvirus: http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=22&id=425&t=30.

Program antywirusowy, co jest bardzo ważne trzeba aktualizować! Nie wystarczy ściągnąć, trzeba go, upgraydować, czyli mówiąc prosto uzupełniać bazę biblioteki wirusów, gdyż powstają coraz to nowsze wirusy.. Komputer trzeba także często skanować, np., co 2 dni naszym programem antywirusowym. Polecam także sprawdzać oprócz naszego antywirusa, programami antywirusowymi ze stronek antywirusowych np.:

Panda Scan On-Line: http://www.pandasoftware.com/activescan/activescan.asp

Mks_Vir On-Line: http://skaner.mks.com.pl/

Zapora Ogniowa ( Firewall )

Firewall to program chroniący nasz komputer przed wszelkiego rodzaju próbom włamań, pozyskania naszych danych, haseł, plików, prac, czy też wyrządzeniu szkód np. Sformatowanie dysku, czy skasowaniu ważnych dokumentów, czy też nawet przejęcie, monitoring nad naszym kompem. Jest to równie potrzebny program jak i antywirus na naszym pecetku. Tutaj polecę wam moim zdaniem bardzo dobry darmowy program, jakim jest: Outpost Firewall Pro

Outpost Firewall Pro: http://www.agnitum.com/download/OutpostProInstallDe.exe

Po instalacji trzeba potwierdzić połączenie waszego komputera z waszym usługodawcą internetowym, program sam wyświetli komunikat, po którym należy zaznaczyć: Zezwól na.. Oraz OK. W programie mamy dużo funkcji, możemy np. podglądać, które porty mamy otwarte, listę programów, które w danej chwili pracują lub są połączone z siecią. Niektórzy z was maja również problemy z zakładaniem gier, miła wiadomością będzie, dla niektórych fakt, że w programie Outpost wystarczy dodać program do Listy Zaufanych i automatycznie odblokowuje port gry, czyli: 6112 i można spokojnie zakładać gry, gdy jednak i to nie poskutkuje trzeba zwrócić się do administratora o przekierowanie portu (forward portów 6112), jednak z doświadczenie wiem, że amin odmówi… Takie przypadki mają często miejsce, gdy posiadamy Internet z sieci kablowej, wtedy to tylko amin może odblokować port, ale na ten temat napisał już Krimisiek, odsyłam was, więc na ten temat do jego artykułu. Duża zaletą programu jest również blokowanie wyskakujących reklam animowanych oraz innych np. na komunikatorze Gadu-Gadu, czy też na różnych portalach internetowych zamiast reklam jest tekstowy napis: [AD]. Co odciąża nasze łącze, które przeciążają wyskakujące i denerwujące reklamy .

Program Anti-Spyware

Program Spyware ma za zadanie odszukiwać tzw. programów szpiegujących na naszym komputerze, korporacji próbujących monitorować nasz pecet np. w celu sprawdzenia czy nie mamy nielegalnego oprogramowania, albo przez hackerów, chcących chociażby podejrzeć nasze dane na dysku. Program wykrywa i usuwa takie robaki. Wydaje mi się, że bezkonkurencyjnym darmowym programem jest Adaware Personal.

Adaware Personal: http://www.idg.pl/ftp/download/pc_4259/aawsepersonal.exe

Program bezproblemowo radzi sobie z tego rodzaju problemami i skutecznie je usuwa. Oczywiście program, co jakiś czas trzeba aktualizować, jak np. wcześniejszy Antywirus, czy tez Firewall.

Jest to mój pierwszy artykuł.. Jeżeli chcielibyście artykuł na jakiś inny konkretny temat, który waszym zdaniem byłby przydatny dużej ilości użytkowników proszę się zgłaszać, podaje moje dane kontaktowe:

E-m@il: HeGotGame@interia.pl

GG: 5678916

Autor: imB.a-

Zamieścił: CyklOP, dnia: 20:17:46, Tuesday 03. January 2006

Komentarze:

Więcej?

Chcesz znaleźć informacje na konkretny temat? Przejrzyj hasła, których najczęściej dotyczą dodane ostatnio nowości! WC3L, TURNIEJ, WCG, NETWARS, LCW, WORLD CYBER GAMES, TERROR, DOTA, GRUBBY, MYM, PALADYN, WYWIAD, REPPACK, WARCRAFT, BLIZZARD, MOON, PORADNIK, POL-TEAM, BIOT, POLSKA, ESL, KONKURS, LIGA, WORLD ELITE, FUZJA, NGL-ONE, ENC, NGL, TOD, TDEL, SPQR, SLH, MOUZ, PGS, TOUR, GFO, WILQ, BRONZE, KODE5, WILDA, PATCH, TEAM FIGHTING, LADDER, REPREZENTACJA, SILVER, HEADSHOT, EXTREME MASTERS, HEYAH, FLY100%, VOODOO, LYN, KUJA, BIOHAZARD-TEAM, BVG, WICKED, ESWC, ALMOST, TH000, ACIS, KWAKI, CYKLOP, SHOW, KLIMO, REPLAYPACK, INCUP, CLAN BASE, HOORAI, SASE, ELIMINACJE, FINAłY, FNATIC, POLTEAM, SHOWMATCH, WCG 2006, IEST, SRS, FINAł, CYBERSPORT, WE.EU, PLD, SKY, PRAE, REMIND, JAGR, CASIN, LAN, REPLAYS.PL, CHALLENGE, ANIMATOR, 2007, BATTLENET, CARMAC, HAPPY, NATIONS, STARCRAFT, PEDAL, KONKURSIWO, W3ARENA

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone,
kopiowanie tylko za zgodą właściciela.
2003/2007 by: CyklOP, Muzami, Julas [ Mapa Strony ]
Replayów w bazie: 19538 Kont użytkowników: 11428

Pomysł, oskryptowanie, administracja: CyklOP [jak kupić zagraniczne akcje] [Jak wypełnić W-8BEN] [Jak tanio wymienić walutę] [deutschtests]
Design: Muzami, art w topie strony nadesłał Z4buZa
Skrypt obsługujacy replaye: Juliusz 'Julas' Gonera [ Replay Parser ]
Wykonano w czasie 0.40363597869873 sekund