warcraft 3 TFT + ROC, warcraft III,

Replaysowa strzałka Polskie Centrum Replayów - top
Replay Tygodnia / Best Replay
Nie ma żadnych replayów spełniających te wymogi.

Mój Blaszak

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Piszę ten artykuł ponieważ przeraża mnie nie tyle niewiedza co brak logicznego myślenia wielu z was. Oczywiście jeśli mowa o komputerach. Utwierdza mnie w tym przekonaniu wiele postów na forum replays.pl. Chciałbym pokazać w jaki sposób "opanować" swój komputer, aby nie był on dla nas wiecznie zawieszająca się kupą złomu:) Zacznę od prostego pytania. Czy wiesz jaki masz komputer? Na to pytanie chyba każdy odpowie ale gdybym spytał o chipset na pewno znalazły by się osoby nie wiedzące o czym mówię.

1. Jaki mam komputer?

Taki jaki kupiłeś:) Nie polecam żadnych zestawów oferowanych w sklepach. Poradź się znajomego aby wybrał dla ciebie to czego potrzebujesz. Do rzeczy. Ściągamy program aida32, który z łatwością znajdziemy na www.google.pl. Teraz tylko instalacja i uruchamiamy. Możemy dowiedzieć się wielu, wielu rzeczy o naszym kompie:)

2. Diagnoza

Jeżeli coś nie gra w twoim kompie spróbuj sam ustalić co mu jest:

a) Procesor

Procesor w zasadzie się nie psuje, ale zdarzają sie wyjątki. Niestety mogłem się sam o tym przekonać:/ Sprawdzenie procka ogranicza się do stwierdzenia czy go nie podkręcałeś oraz sprawdzenia temperatury przy obciążeniu komputera. Z tą temperaturą chodzi mniej więcej o to, że włączasz warcrafta, grasz 10 minut, nie wyłączając gry wychodzisz do windowsa i tam w odpowiednim programie sprawdzasz temperaturę. Przykładowe programy to: Mother Board Monitor, Aida32.

b) Pamięć RAM

Wchodzimy na www.google.pl i tam wpisujemy Memtest86. Musisz sobie z nim jakoś poradzić i przetestować swój RAM. Memtesta powinieneś zapuścić na przynajmniej 12 godzin, ale myślę, że jeśli po pierwszym wykonaniu wszystkich testów nie znajdzie błędów to przynajmniej tymczasowo możemy sobie dać spokój.

c) Płyta główna

W zasadzie jeśli płyta główna padnie to może być kaplica:/ Chodzi mi tutaj raczej o sprawdzenie kondensatorów na płytce. Kondensator wygląda trochę jak silos czy walec (w sensie figury geometrycznej) przylutowany do płyty jakby do góry dnem. Sprawdzamy owe dno czy jest płaskie i czy czasem się coś nie wylało.

d) Dysk twardy

Jeśli chodzi o sprawdzanie dysku to mam na myśli jego pełne skanowanie w poszukiwaniu bad sektorów. Producent dysku udostępnia program do tego na swojej stronie. Równie dobrze można użyć scandiska w windowsie czy w pakiecie Norton System Works. Problem może leżeć także w taśmach, które łączą dysk z płytą główną.

e) Zasilacz

I wreszcie na samym końcu najbardziej niedoceniana część komputera. Tak naprawdę niewiele normalnych użytkowników ma pojęcie jak niebezpieczny może być ich zasilacz. W zdecydowanej większości komputery osób, które przeczytają ten artykuł ma zasilacz = szmelc:/ Taka jest smutna prawda, że nawet sam sprzedawca w sklepie może nie wiedzieć o problemach związanych z zasilaczem (wiem o tym!). O mocy PSU (zasilacza) nie decyduje naklejka, która nas o tym informuje. Zapamiętaj sobie, że nie firmowy zasilacz można spisać na straty:/ Zdecydowanie nie polecam Codegenów, Rubikonów (to to samo co codegen), Maxbajtów, Linkworldów, Tracerów, L&C czy innych wynalazków:/ Markowy zasilacz możesz znaleźć chociażby tutaj. Tyle mojego wywodu sprawdźmy wreszcie ten zasilacz. Odkręcamy obudowę i mierzymy napięcia najzwyklejszym miernikiem. Jeżeli np. na 12v będziesz miał 12,6 to życzę szczęścia. Jeszcze jedna sprawa. Nigdy przenigdy nie ufaj temu co pokazuje bios lub jakiś program odczytujący napięcia. Są to wyniki bardzo niedokładne.

P.S. Wiem, że nie wytłumaczyłem za bardzo co i jak dlatego poradź się znajomego lub kogoś kto będzie wiedział o co chodzi.

f) Windows

To, że system ten jest awaryjny wie już każde dziecko w przedszkolu. Pamiętaj, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć! Program antywirusowy, przeglądarka internetowa inna niż Internet Explorer, oraz Firewall to podstawowe zabezpieczenie! Bez tego się nie obędzie. Weź to sobie do serca. Widziałem wywiad ze specem od bezpieczeństwa komputerowego, który odpalił windowsa bez żadnych zabezpieczeń. Nie uruchamiając nawet przeglądarki złapał robala po 8 sekundach od połączenia z internetem! Zwykły user nawet by się nie zorientował, że coś siedzi u niego w kompie. Mówię o tym dlatego, że wiele osób robi regularny format np. co miesiąc, a wystarczy tak niewiele.

3. Gdzie szukać pomocy

Zanim o tym powiem kilka słów o pisaniu postów. Opisywanie swojego problemu zacznij od jak najdokładniejszego przedstawienia swojego komputera (Oczywiście bez żadnych zboczeń. To jaką masz podkładkę nie jest istotne przy problemach z napięciami jakie daje zasilacz). Następnie dobrze by było pochwalić się jaki masz system operacyjny. W przypadku windowsa należy dodać jak wygląda u ciebie sytuacja z aktualizacjami. Na końcu poinformuj innych, że np. sprawdzałeś już pamięć, dysk itp lub np. masz podkręconego procka. Ponadto musisz się zapoznać z netykietą jeśli chcesz aby ludzie brali cię na poważnie (google nie śpią).

a) Grupy dyskusyjne czyli tzw. Usenet

Zanim zadasz pytanie przeszukaj czy nie ma już na nie odpowiedzi w archiwum usenetu. Podpowiem, że chodzi o stronę http://groups.google.pl. Bez znajomości netykiety nie polecam zarzucać grup postami.

b) Fora dyskusyjne

Wszędzie tego pełno. W przypadku problemów z kompem warto zajrzeć na chociażby http://forum.tweak.pl

4. Przykład - Jak nie robić

Cześć! Mam problem bo jak włączam Warcrafta to pogram trochę i mi się resetuje komp. W windowsie wszystko gra. Co może być nie tak?

Po lekturze tego artykułu nie zadał byś tego pytania. W końcu doszedł byś do sprawdzenia zasilacza i zorientował się, że jest on zbyt słaby aby dostarczyć energii twojemu blaszakowi. Mogło być też tak, że zobaczył byś temperaturę procka powiedzmy 80 stopni. To za dużo! Zapewne bios resetuje twojego kompa aby się nie zjarał:) Pytanie tylko dlaczego dzieje się tak tylko podczas gry w w3, a w windowsie jest ok? Ponieważ grafika i procek pobierają więcej energii podczas większej pracy jaką muszą wykonać. Jak procek więcej robi to wydziela więcej ciepła, temperatura rośnie. Dlaczego jeszcze nie zadał byś tego pytania? Ponieważ przeszukując archiwum grup dyskusyjnych znalazł byś wiele odpowiedzi na problemy bardzo podobne do tego. Wytknijmy teraz autorowi posta błędy. Nie napisał on kompletnie nic o swoim kompie, windowsie itd.

Zdaję sobie sprawę z tego, że artykuł jest do bani, ale może uświadomi on choćby kilka osób:) Od czegoś przecież muszą zacząć. Pozdro dla wszystkich i proszę o opinie w komentarzach.

Zamieścił: kRIMIsEK, dnia: 18:13:21, Friday 07. October 2005

Komentarze:

Więcej?

Chcesz znaleźć informacje na konkretny temat? Przejrzyj hasła, których najczęściej dotyczą dodane ostatnio nowości! WC3L, TURNIEJ, WCG, NETWARS, LCW, WORLD CYBER GAMES, TERROR, DOTA, GRUBBY, MYM, PALADYN, WYWIAD, REPPACK, WARCRAFT, BLIZZARD, MOON, PORADNIK, POL-TEAM, BIOT, POLSKA, ESL, KONKURS, LIGA, WORLD ELITE, FUZJA, NGL-ONE, ENC, NGL, TOD, TDEL, SPQR, SLH, MOUZ, PGS, TOUR, GFO, WILQ, BRONZE, KODE5, WILDA, PATCH, TEAM FIGHTING, LADDER, REPREZENTACJA, SILVER, HEADSHOT, EXTREME MASTERS, HEYAH, FLY100%, VOODOO, LYN, KUJA, BIOHAZARD-TEAM, BVG, WICKED, ESWC, ALMOST, TH000, ACIS, KWAKI, CYKLOP, SHOW, KLIMO, REPLAYPACK, INCUP, CLAN BASE, HOORAI, SASE, ELIMINACJE, FINAłY, FNATIC, POLTEAM, SHOWMATCH, WCG 2006, IEST, SRS, FINAł, CYBERSPORT, WE.EU, PLD, SKY, PRAE, REMIND, JAGR, CASIN, LAN, REPLAYS.PL, CHALLENGE, ANIMATOR, 2007, BATTLENET, CARMAC, HAPPY, NATIONS, STARCRAFT, PEDAL, KONKURSIWO, W3ARENA

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone,
kopiowanie tylko za zgodą właściciela.
2003/2007 by: CyklOP, Muzami, Julas [ Mapa Strony ]
Replayów w bazie: 19538 Kont użytkowników: 11428

Pomysł, oskryptowanie, administracja: CyklOP [jak kupić zagraniczne akcje] [Jak wypełnić W-8BEN] [Jak tanio wymienić walutę] [deutschtests]
Design: Muzami, art w topie strony nadesłał Z4buZa
Skrypt obsługujacy replaye: Juliusz 'Julas' Gonera [ Replay Parser ]
Wykonano w czasie 0.40204405784607 sekund